Terpeny i ich działanie

Submitted by on Mar 10, 2019

Konopie indyjskie swój smak i zapach zawdzięczają terpenom. Wedle najnowszych badań okazuje się, że mają one również wpływ na efekty działania tej rośliny.

Czym są terpeny?

Terpeny to olejki eteryczne, produkowane przez konopie, które są odpowiedzialne za charakterystyczny smak i aromat tej rośliny. Służą one jako środek ochronny przed szkodnikami, jednocześnie wykazując  pozytywne działanie na ludzki organizm. Na dzień dzisiejszy odkryto ponad sto rożnych rodzajów terpen w marihuanie i każda odmiana charakteryzuje się odmiennymi właściwościami.

Jak działają terpeny?

Terpeny wpływają na te same receptory w mózgu co THC. Są również odpowiedzialne za to jak wiele THC dostanie się do mózgu poprzez krew. Same terpeny działają bezpośrednio na neuroprzekaźniki w mózgu. Niektóre z nich mają efekt uspokajający, inne natomiast wprost przeciwnie, poprawiają nastrój i dodają energii.

Najczęściej występujące terpeny

W konopiach indyjskich najczęściej spotkamy następujące terpeny:

  • Mircen – działa uspokajająco na organizm, odpręża i pomaga się wyciszyć. Zwiększa efekt działania THC na człowieka. .
  • Limonen – charakteryzuje się mocnym, cytrusowym aromatem. Poprawia samopoczucie i pomaga się skupić.
  • Linalol – posiada delikatny aromat świeżych kwiatów. Działa uspokajająco i jest stosowany w leczeniu efektów stresu i nerwic.
  • Kariofilen – posiada lekki, korzenny aromat. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  • Pinen – z zapachu przypomina aromat wydzielany przez drzewa iglaste. Ma pozytywne działanie na pamięć, zwiększa koncentrację.